Rehabilitacja kręgosłupa

Problemy z kręgosłupem nie powinny być w żadnym wypadku bagatelizowane. Oczywiście przyczyn powstawania wad związanych z kręgosłupem jest naprawdę wiele. Niezależnie jednak od nich, w przypadku stwierdzenia pierwszych objawów wad kręgosłupa należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

Leczenie skoliozy i wady postawy

Nazywana jako trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa skolioza przybierać może różne formy. Niekiedy jest to boczne skrzywienie kręgosłupa, a czasem tak zwana rotacja i torsja kręgów. Ta wada postawy wymaga leczenia, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Leczenie korekcyjne i ciągła obserwacja przez specjalistów pomoże przywrócić prawidłową postawę. Pacjenci muszą w tym celu posiąść umiejętność automatycznego utrzymywania prawidłowej postawy, dzięki czemu łatwiej im będzie uczestniczyć w terapii. Warto zaznaczyć, ze skolioza to wada postawy, która zazwyczaj nie boli. Najczęstszym spotykanym problemem jest za późna reakcja rodziców. Otóż powinni oni stale obserwować prawidłową postawę ciała dziecka, aby w późniejszym czasie rehabilitacja przyniosła oczekiwane skutki.

Zalety rehabilitacji w problemach z kręgosłupem

Bóle kręgosłupa najczęściej pojawiają się u osób starszych. Jednak niekiedy młodzi ludzie również borykają się z nawracającymi problemami związanymi z kręgosłupem. W wielu przypadkach przyczyną tego może być wada wrodzona, bądź prowadzenie siedzącego trybu życia. Już pierwsze niepokojące reakcje ciała, jakimi są bóle kręgosłupa powinny skłonić osoby do udania się na odpowiednie badania. Otóż niekiedy taki problem kończy się tylko maściami czy plastrami rozgrzewającymi. Jednak w wielu przypadkach zachodzi konieczność udania się na rehabilitację kręgosłupa. Kinezyterapia, czyli tak zwana gimnastyka lecznicza pozwala na usunięcie wszelkich dolegliwości, które wiążą się z kręgosłupem. Oczywiście ćwiczenia dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Bardzo często rehabilitacja kręgosłupa zawiera w sobie masaż. Zabiegi fizykoterapeutyczne również okażą się pomocne podczas leczenia. Wykorzystywane są do nich różne czynniki, takie jak na przykład światło, fale akustyczne czy prąd. Wszystko do przyczynia się do złagodzenia bólu kręgosłupa. Oczywiście do zalety rehabilitacji i wszystkich zabiegów z nią związanych należy również poprawa krążenia krwi w organizmie człowieka czy ograniczenie przykurczów mięśni. Rehabilitacja jest głównie przeznaczona dla osób, które borykają się z chorobami zwyrodnieniowymi czy rwą kulszową. Dzięki właściwej technice masażu i zabiegów pacjent może bardzo szybko odzyskać prawidłowy stan zdrowia. Niekiedy problemy związane z kręgosłupem ustępują i nie wracają. Wszystko bowiem zależy od jakości wykonywanego masażu.

Wady postawy mogą się przyczynić do powstania poważnych problemów w przyszłości. Odpowiednio wykonana rehabilitacja może ukoić ból uniknąć powrotu dolegliwości. Wystarczy bowiem znaleźć odpowiedniego terapeutę, który podejmie się leczenia kręgosłupa czy innych wad postawy, jakimi jest na przykład skolioza.

Jeżeli masz problemy z kręgosłupem polecamy rehabilitację w Toruniu w gabinecie Navita.

Masz apetyt na zdrowie?

Zdrowy styl życia opiera się na 5 podstawowych zasadach, których wdrożenie w swoją codzienność gwarantuje lepszą jakość życia i poprawę samopoczucia. Należą do nich:

  • Świadome odżywianie. Wiedza, jaka żywność jest dla mnie korzystna, co mi służy, a co nie. Wybieranie naturalnych, świeżych produktów, picie wody.
  • Wybieranie zdrowej żywności. Wiedza na temat żywności, świadomy wybór produktów o korzystnym wpływie na zdrowie. Usunięcie z jadłospisu produktów pogarszających stan zdrowia.
  • Zmiana nastawienia psychicznego. Praca nas sobą, więcej optymizmu, wiara w siebie.
  • Regularne ćwiczenia fizyczne oraz ćwiczenia relaksacyjne. Prowadzą do poprawy stanu fizycznego, ale również redukują stres. Wysiłek fizyczny to najlepsza forma odpoczynku dla psychiki.
  • Dbanie o właściwą ilość snu. Każdy potrzebuje innego czasu, aby czuć się wypoczętym, jednak zdrowy sen jest niezbędny dla każdego. Pozwala odpocząć przede wszystkim mózgowi zalewanemu zewsząd bodźcami, ale również innym narządom stale pracującym.

Na twój styl życia składają się zachowania, czynności, nawyki i przekonania nabywane przez całe życie. Mieli na nie wpływ członkowie rodziny, przyjaciele, grupy rówieśnicze, szkoła, media. Wypracowanie nowych, prozdrowotnych zachowań to długotrwały proces, który zaczyna się wewnątrz – od potrzeby zmiany swojego życia na lepsze. Warto się go podjąć i małymi krokami eliminować zachowania, które są dla ciebie szkodliwe.

10 zasad zdrowego stylu życia 

1.     Spożywaj regularne posiłki w zbliżonych odstępach czasu.

2.     Wybieraj żywność o niskim stopniu przetworzenia, najlepiej ekologicznego pochodzenia.

3.     Urozmaicaj posiłki, dbaj o różnorodność pożywienia.

4.     Pij wodę – minimum 2 litry dziennie.

5.     Unikaj słodyczy i słodkich napojów.

6.     Unikaj alkoholu i zrezygnuj z palenia papierosów.

7.     Wysypiaj się.

8.     Wprowadź aktywność fizyczną.

9.     Zadbaj o dobrostan psychiczny.

10.  Pielęgnuj relacje z bliskimi.

Styl życia, a zdrowie człowieka to zależności wprost proporcjonalne. Korzyści związane z wprowadzeniem zasad zdrowego trybu życia, czyli wprowadzenie zbilansowanej diety, zrezygnowanie z palenia tytoniu, ograniczenie spożycia soli i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz regularna aktywność fizyczna będą wpływać znacząco na obniżenie ryzyka zgonów.

Zaleca się co najmniej 30-45 minut zdrowego ruchu dziennie, chociażby w formie spontanicznej aktywności fizycznej, np. spaceru, wchodzenia po schodach czy rekreacyjnej jazdy rowerem. Warto wdrożyć w życie treningi aerobowe o umiarkowanej intensywności, np. pływanie, aqua-aerobik, nordic walking, jogging. Aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim dopasowana do wieku i możliwości ćwiczącego. Wysiłek powinien być relaksem dla umysłu, poprawiać humor i redukować stres, dlatego jego intensywność nie może być dla nas katorżniczą pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *