Leczenie skoliozy i problemów z kręgosłupem

Wady postawy i problemy z kręgosłupem to sytuacje, których z pewnością nie należy bagatelizować. Niezwykle istotne jest szybkie zdiagnozowanie problemu, co pozwoli na natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Leczenie skoliozy i innych wad postawy

Wady postawy najczęściej spotykane są u dzieci. Badania w wieku wczesnoszkolnym potrafią dokładnie określić, czy dziecko posiada prawidłową postawę ciała. Ciężkie plecaki, nieprawidłowe siedzenie czy garbienie się niestety bardzo często wpływają na powstawanie wad postawy. Jedną z nich jest oczywiście skolioza, która dokładnie jest nazywana jako trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. W większości przypadków jest to choroba, która nie objawia się bólami kręgosłupa. Dlatego też bywa późno rozpoznawana, gdyż dzieci nie skarżą się na żadne objawy. Skolioza wymaga tak zwanego leczenia korekcyjnego oraz ciągłego monitorowania sytuacji przez specjalistów. Aby zabieg mógł lepiej przebiegać, pacjent powinien nabyć umiejętność automatycznego utrzymywania prawidłowej postawy, czyli na przykład musi starać się przestać garbić. Skolioza to wada, która z czasem się nasila. Dlatego bardzo trudne jest jej wczesne wykrycie, gdyż objawy nie są widoczne.

Zalety rehabilitacji kręgosłupa

W późnym wieku mogą zacząć doskwierać bóle kręgosłupa. Oczywiście nie jest to jednak problem tylko starszych osób. Bardzo często na powstawanie problemów z kręgosłupem ma wpływ siedzący tryb pracy, nieprawidłowa postawa podczas snu lub wady wrodzone. Niezależnie od tego, co jest przyczyną takich problemów, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza specjalisty, który określi problem i zaleci leczenie. Rehabilitacja kręgosłupa, czyli inaczej kinezyterapia to tak zwana gimnastyka lecznicza. Odpowiednie ćwiczenia mają na celu złagodzenie bólu i uniknięcie jego powrotu. Podczas tych zabiegów wykorzystuje się również tak zwaną elektroterapię, która polega na działaniu na bolące miejsce impulsem elektrycznym. Bardzo popularne są również tak zwane masaże lecznicze, które oddziałują bezpośrednio na skórę czy mięśnie. Przede wszystkim rozluźniają napięte wiązadła i mięśnie, co wpływa pozytywnie na prawidłowe krążenie krwi w organizmie człowieka. Odpowiednie ćwiczenia mogą również przyspieszyć cały proces gojenia się ran czy innych stanów zapalnych. Obecnie rehabilitacja kręgosłupa jest przeznaczona głównie dla osób, które dotknięte są chorobami zwyrodnieniowymi czy doznały w przeszłości mocnych urazów. Osoby ze skoliozą, osłabionymi mięśniami czy innymi wadami postawy również podlegają rehabilitacji kręgosłupa. Dzięki profesjonalnie wykonanej rehabilitacji w gabinecie można na zawsze pożegnać się z nawracającym problemami z kręgosłupem.

Jeśli zauważone zostaną jakiekolwiek zmiany czy dolegliwości związane z kręgosłupem należy natychmiast zgłosić się na badania. Szybkie rozpoznanie problemu może pozwolić na udane leczenie. W większości przypadków taka rehabilitacja jest oczywiście odpłatna, jednak nie są to ogromne sumy, dlatego warto zastanowić się nad tym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.