Leczenie skoliozy i problemów z kręgosłupem

Wady postawy i problemy z kręgosłupem to sytuacje, których z pewnością nie należy bagatelizować. Niezwykle istotne jest szybkie zdiagnozowanie problemu, co pozwoli na natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Leczenie skoliozy i innych wad postawy

Wady postawy najczęściej spotykane są u dzieci. Badania w wieku wczesnoszkolnym potrafią dokładnie określić, czy dziecko posiada prawidłową postawę ciała. Ciężkie plecaki, nieprawidłowe siedzenie czy garbienie się niestety bardzo często wpływają na powstawanie wad postawy. Jedną z nich jest oczywiście skolioza, która dokładnie jest nazywana jako trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. W większości przypadków jest to choroba, która nie objawia się bólami kręgosłupa. Dlatego też bywa późno rozpoznawana, gdyż dzieci nie skarżą się na żadne objawy. Skolioza wymaga tak zwanego leczenia korekcyjnego oraz ciągłego monitorowania sytuacji przez specjalistów. Aby zabieg mógł lepiej przebiegać, pacjent powinien nabyć umiejętność automatycznego utrzymywania prawidłowej postawy, czyli na przykład musi starać się przestać garbić. Skolioza to wada, która z czasem się nasila. Dlatego bardzo trudne jest jej wczesne wykrycie, gdyż objawy nie są widoczne.

Zalety rehabilitacji kręgosłupa

W późnym wieku mogą zacząć doskwierać bóle kręgosłupa. Oczywiście nie jest to jednak problem tylko starszych osób. Bardzo często na powstawanie problemów z kręgosłupem ma wpływ siedzący tryb pracy, nieprawidłowa postawa podczas snu lub wady wrodzone. Niezależnie od tego, co jest przyczyną takich problemów, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza specjalisty, który określi problem i zaleci leczenie. Rehabilitacja kręgosłupa, czyli inaczej kinezyterapia to tak zwana gimnastyka lecznicza. Odpowiednie ćwiczenia mają na celu złagodzenie bólu i uniknięcie jego powrotu. Podczas tych zabiegów wykorzystuje się również tak zwaną elektroterapię, która polega na działaniu na bolące miejsce impulsem elektrycznym. Bardzo popularne są również tak zwane masaże lecznicze, które oddziałują bezpośrednio na skórę czy mięśnie. Przede wszystkim rozluźniają napięte wiązadła i mięśnie, co wpływa pozytywnie na prawidłowe krążenie krwi w organizmie człowieka. Odpowiednie ćwiczenia mogą również przyspieszyć cały proces gojenia się ran czy innych stanów zapalnych. Obecnie rehabilitacja kręgosłupa jest przeznaczona głównie dla osób, które dotknięte są chorobami zwyrodnieniowymi czy doznały w przeszłości mocnych urazów. Osoby ze skoliozą, osłabionymi mięśniami czy innymi wadami postawy również podlegają rehabilitacji kręgosłupa. Dzięki profesjonalnie wykonanej rehabilitacji w gabinecie można na zawsze pożegnać się z nawracającym problemami z kręgosłupem.

Jeśli zauważone zostaną jakiekolwiek zmiany czy dolegliwości związane z kręgosłupem należy natychmiast zgłosić się na badania. Szybkie rozpoznanie problemu może pozwolić na udane leczenie. W większości przypadków taka rehabilitacja jest oczywiście odpłatna, jednak nie są to ogromne sumy, dlatego warto zastanowić się nad tym.

Masz apetyt na zdrowie?

Zdrowy styl życia opiera się na 5 podstawowych zasadach, których wdrożenie w swoją codzienność gwarantuje lepszą jakość życia i poprawę samopoczucia. Należą do nich:

  • Świadome odżywianie. Wiedza, jaka żywność jest dla mnie korzystna, co mi służy, a co nie. Wybieranie naturalnych, świeżych produktów, picie wody.
  • Wybieranie zdrowej żywności. Wiedza na temat żywności, świadomy wybór produktów o korzystnym wpływie na zdrowie. Usunięcie z jadłospisu produktów pogarszających stan zdrowia.
  • Zmiana nastawienia psychicznego. Praca nas sobą, więcej optymizmu, wiara w siebie.
  • Regularne ćwiczenia fizyczne oraz ćwiczenia relaksacyjne. Prowadzą do poprawy stanu fizycznego, ale również redukują stres. Wysiłek fizyczny to najlepsza forma odpoczynku dla psychiki.
  • Dbanie o właściwą ilość snu. Każdy potrzebuje innego czasu, aby czuć się wypoczętym, jednak zdrowy sen jest niezbędny dla każdego. Pozwala odpocząć przede wszystkim mózgowi zalewanemu zewsząd bodźcami, ale również innym narządom stale pracującym.

Na twój styl życia składają się zachowania, czynności, nawyki i przekonania nabywane przez całe życie. Mieli na nie wpływ członkowie rodziny, przyjaciele, grupy rówieśnicze, szkoła, media. Wypracowanie nowych, prozdrowotnych zachowań to długotrwały proces, który zaczyna się wewnątrz – od potrzeby zmiany swojego życia na lepsze. Warto się go podjąć i małymi krokami eliminować zachowania, które są dla ciebie szkodliwe.

10 zasad zdrowego stylu życia 

1.     Spożywaj regularne posiłki w zbliżonych odstępach czasu.

2.     Wybieraj żywność o niskim stopniu przetworzenia, najlepiej ekologicznego pochodzenia.

3.     Urozmaicaj posiłki, dbaj o różnorodność pożywienia.

4.     Pij wodę – minimum 2 litry dziennie.

5.     Unikaj słodyczy i słodkich napojów.

6.     Unikaj alkoholu i zrezygnuj z palenia papierosów.

7.     Wysypiaj się.

8.     Wprowadź aktywność fizyczną.

9.     Zadbaj o dobrostan psychiczny.

10.  Pielęgnuj relacje z bliskimi.

Styl życia, a zdrowie człowieka to zależności wprost proporcjonalne. Korzyści związane z wprowadzeniem zasad zdrowego trybu życia, czyli wprowadzenie zbilansowanej diety, zrezygnowanie z palenia tytoniu, ograniczenie spożycia soli i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz regularna aktywność fizyczna będą wpływać znacząco na obniżenie ryzyka zgonów.

Zaleca się co najmniej 30-45 minut zdrowego ruchu dziennie, chociażby w formie spontanicznej aktywności fizycznej, np. spaceru, wchodzenia po schodach czy rekreacyjnej jazdy rowerem. Warto wdrożyć w życie treningi aerobowe o umiarkowanej intensywności, np. pływanie, aqua-aerobik, nordic walking, jogging. Aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim dopasowana do wieku i możliwości ćwiczącego. Wysiłek powinien być relaksem dla umysłu, poprawiać humor i redukować stres, dlatego jego intensywność nie może być dla nas katorżniczą pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *