Codzienne funkcjonowanie bez wzroku byłoby bardzo trudne. Coraz więcej osób ma jednak problem z prawidłowym widzeniem, często też pojawiają się innego typu nieprzyjemne objawy, takie jak pieczenie czy swędzenie. Jak dbać o zdrowie oczu?
Higiena pracy
W dzisiejszym świecie normą stał się częsty kontakt z urządzeniami elektronicznymi, które negatywnie wpływają na wzrok. Sporo osób korzysta z nich nie tylko w celach rozrywkowych, ale przede wszystkim służbowo, skarżąc się jednocześnie na częste zaczerwienienia, pieczenie czy suchość oczu. Z tego powodu niezwykle ważne jest zachowanie zasad higieny pracy przed monitorem komputera. Aby zadbać o zdrowie oczu, warto wprowadzić w życie parę prostych zasad. Przede wszystkim ważna jest odległość ekranu od twarzy – nie powinna być ona mniejsza niż 0,5 metra (w przypadku telewizora dystans musi się zwiększyć do przynajmniej 2 metrów).
Kolejna sprawa to odpowiednie zaplanowanie czasu pracy przed komputerem – długotrwałe, wielogodzinne wpatrywanie się w monitor jest dla wzroku niebezpieczne. Na zdrowie oczu pozytywnie wpłynąć może robienie przerw co 2 godziny na ok. kwadrans. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem będzie też kilkusekundowe odwracanie oczu od monitora i mruganie powiekami – mniej więcej co 20 minut. Wzrok ma wówczas okazję odpocząć i rozluźnić się.
Pracując przy komputerze lub oglądając telewizję, warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie i nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. W razie potrzeby należy korzystać z dobrych soczewek, szkieł i produktów do nawilżania oczu. Wskazane są też regularne kontrole u okulisty – badania profilaktyczne należy przeprowadzać przynajmniej raz do roku.
Odpowiednia dieta
Chcąc zadbać o zdrowie oczu, nie można zapominać o codziennych zasadach związanych z żywieniem. Liczne badania dowodzą, że spożywanie określonych produktów może przyczynić się do utrzymania wzroku w lepszej kondycji. Wskazane jest więc jedzenie wszystkiego, co zawiera minerały i witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych. Chodzi tu o witaminę A, której brak w organizmie może powodować m.in. zespół suchego oka i kurzą ślepotę. Składnik ten znajduje się w wątróbce oraz w warzywach, takich jak marchew, brokuły, dynia, fenkuł, szpinak. Ważna jest też witamina C, która zmniejsza ryzyko zaćmy i jaskry. Jej duże ilości zawarte są w cytrusach, papryce, aronii, porzeczkach, winogronach i szparagach. Na zdrowie oczu wpływ ma również witamina E, której źródłem jest m.in. margaryna, oleje, orzechy i migdały. Warto zażywać też produkty z cynkiem (np. nabiał, owoce morza, jaja, mięso) – pierwiastek ten chroni przed krótkowzrocznością.
Ochrona przed UV
Choć nie każdy o tym pamięta, zdrowie oczu często ulega pogorszeniu pod wpływem kontaktu z promieniami UV. Długie przebywanie na słońcu (zarówno latem, jak i zimą) to ogromne zagrożenie dla wzroku, dlatego warto stosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Przede wszystkim konieczne jest użycie okularów z filtrem UV. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by był to wysokiej jakości produkt, który posiada wszelkie niezbędne atesty. Oprócz okularów przydatna będzie czapka z daszkiem bądź kapelusz, który osłoni nie tylko oczy przed silnym promieniowaniem UV, ale również całą głowę, minimalizując ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Zawsze trzeba też zachować rozsądek, jeśli chodzi o czas przebywania na słońcu.