Co robić, by mieć zdrowe oczy?

Codzienne funkcjonowanie bez wzroku byłoby bardzo trudne. Coraz więcej osób ma jednak problem z prawidłowym widzeniem, często też pojawiają się innego typu nieprzyjemne objawy, takie jak pieczenie czy swędzenie. Jak dbać o zdrowie oczu?

Higiena pracy

W dzisiejszym świecie normą stał się częsty kontakt z urządzeniami elektronicznymi, które negatywnie wpływają na wzrok. Sporo osób korzysta z nich nie tylko w celach rozrywkowych, ale przede wszystkim służbowo, skarżąc się jednocześnie na częste zaczerwienienia, pieczenie czy suchość oczu. Z tego powodu niezwykle ważne jest zachowanie zasad higieny pracy przed monitorem komputera. Aby zadbać o zdrowie oczu, warto wprowadzić w życie parę prostych zasad. Przede wszystkim ważna jest odległość ekranu od twarzy – nie powinna być ona mniejsza niż 0,5 metra (w przypadku telewizora dystans musi się zwiększyć do przynajmniej 2 metrów).

Kolejna sprawa to odpowiednie zaplanowanie czasu pracy przed komputerem – długotrwałe, wielogodzinne wpatrywanie się w monitor jest dla wzroku niebezpieczne. Na zdrowie oczu pozytywnie wpłynąć może robienie przerw co 2 godziny na ok. kwadrans. Bardzo rozsądnym rozwiązaniem będzie też kilkusekundowe odwracanie oczu od monitora i mruganie powiekami – mniej więcej co 20 minut. Wzrok ma wówczas okazję odpocząć i rozluźnić się.
Pracując przy komputerze lub oglądając telewizję, warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie i nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. W razie potrzeby należy korzystać z dobrych soczewek, szkieł i produktów do nawilżania oczu. Wskazane są też regularne kontrole u okulisty – badania profilaktyczne należy przeprowadzać przynajmniej raz do roku.

Odpowiednia dieta

Chcąc zadbać o zdrowie oczu, nie można zapominać o codziennych zasadach związanych z żywieniem. Liczne badania dowodzą, że spożywanie określonych produktów może przyczynić się do utrzymania wzroku w lepszej kondycji. Wskazane jest więc jedzenie wszystkiego, co zawiera minerały i witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych. Chodzi tu o witaminę A, której brak w organizmie może powodować m.in. zespół suchego oka i kurzą ślepotę. Składnik ten znajduje się w wątróbce oraz w warzywach, takich jak marchew, brokuły, dynia, fenkuł, szpinak. Ważna jest też witamina C, która zmniejsza ryzyko zaćmy i jaskry. Jej duże ilości zawarte są w cytrusach, papryce, aronii, porzeczkach, winogronach i szparagach. Na zdrowie oczu wpływ ma również witamina E, której źródłem jest m.in. margaryna, oleje, orzechy i migdały. Warto zażywać też produkty z cynkiem (np. nabiał, owoce morza, jaja, mięso) – pierwiastek ten chroni przed krótkowzrocznością.

Ochrona przed UV

Choć nie każdy o tym pamięta, zdrowie oczu często ulega pogorszeniu pod wpływem kontaktu z promieniami UV. Długie przebywanie na słońcu (zarówno latem, jak i zimą) to ogromne zagrożenie dla wzroku, dlatego warto stosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Przede wszystkim konieczne jest użycie okularów z filtrem UV. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by był to wysokiej jakości produkt, który posiada wszelkie niezbędne atesty. Oprócz okularów przydatna będzie czapka z daszkiem bądź kapelusz, który osłoni nie tylko oczy przed silnym promieniowaniem UV, ale również całą głowę, minimalizując ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Zawsze trzeba też zachować rozsądek, jeśli chodzi o czas przebywania na słońcu.

Masz apetyt na zdrowie?

Zdrowy styl życia opiera się na 5 podstawowych zasadach, których wdrożenie w swoją codzienność gwarantuje lepszą jakość życia i poprawę samopoczucia. Należą do nich:

  • Świadome odżywianie. Wiedza, jaka żywność jest dla mnie korzystna, co mi służy, a co nie. Wybieranie naturalnych, świeżych produktów, picie wody.
  • Wybieranie zdrowej żywności. Wiedza na temat żywności, świadomy wybór produktów o korzystnym wpływie na zdrowie. Usunięcie z jadłospisu produktów pogarszających stan zdrowia.
  • Zmiana nastawienia psychicznego. Praca nas sobą, więcej optymizmu, wiara w siebie.
  • Regularne ćwiczenia fizyczne oraz ćwiczenia relaksacyjne. Prowadzą do poprawy stanu fizycznego, ale również redukują stres. Wysiłek fizyczny to najlepsza forma odpoczynku dla psychiki.
  • Dbanie o właściwą ilość snu. Każdy potrzebuje innego czasu, aby czuć się wypoczętym, jednak zdrowy sen jest niezbędny dla każdego. Pozwala odpocząć przede wszystkim mózgowi zalewanemu zewsząd bodźcami, ale również innym narządom stale pracującym.

Na twój styl życia składają się zachowania, czynności, nawyki i przekonania nabywane przez całe życie. Mieli na nie wpływ członkowie rodziny, przyjaciele, grupy rówieśnicze, szkoła, media. Wypracowanie nowych, prozdrowotnych zachowań to długotrwały proces, który zaczyna się wewnątrz – od potrzeby zmiany swojego życia na lepsze. Warto się go podjąć i małymi krokami eliminować zachowania, które są dla ciebie szkodliwe.

10 zasad zdrowego stylu życia 

1.     Spożywaj regularne posiłki w zbliżonych odstępach czasu.

2.     Wybieraj żywność o niskim stopniu przetworzenia, najlepiej ekologicznego pochodzenia.

3.     Urozmaicaj posiłki, dbaj o różnorodność pożywienia.

4.     Pij wodę – minimum 2 litry dziennie.

5.     Unikaj słodyczy i słodkich napojów.

6.     Unikaj alkoholu i zrezygnuj z palenia papierosów.

7.     Wysypiaj się.

8.     Wprowadź aktywność fizyczną.

9.     Zadbaj o dobrostan psychiczny.

10.  Pielęgnuj relacje z bliskimi.

Styl życia, a zdrowie człowieka to zależności wprost proporcjonalne. Korzyści związane z wprowadzeniem zasad zdrowego trybu życia, czyli wprowadzenie zbilansowanej diety, zrezygnowanie z palenia tytoniu, ograniczenie spożycia soli i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz regularna aktywność fizyczna będą wpływać znacząco na obniżenie ryzyka zgonów.

Zaleca się co najmniej 30-45 minut zdrowego ruchu dziennie, chociażby w formie spontanicznej aktywności fizycznej, np. spaceru, wchodzenia po schodach czy rekreacyjnej jazdy rowerem. Warto wdrożyć w życie treningi aerobowe o umiarkowanej intensywności, np. pływanie, aqua-aerobik, nordic walking, jogging. Aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim dopasowana do wieku i możliwości ćwiczącego. Wysiłek powinien być relaksem dla umysłu, poprawiać humor i redukować stres, dlatego jego intensywność nie może być dla nas katorżniczą pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *