Jakie są pierwsze objawy żylaków i jak je rozpoznać?

Każdy z nas z pewnością wie, jak wyglądają żylaki. Widok pogrubiałych, poskręcanych żył prześwitujących przez skórę nikogo nie dziwi. Jakie są pierwsze objawy żylaków, które można zauważyć jeszcze przed pełną przebudową naczyń? Czy można opóźnić lub zatrzymać rozwój żylaków?

Żylaki – czynniki ryzyka

Niektórzy ludzie są bardziej predysponowani do żylaków – mają na to wpływ uwarunkowania genetyczne. Jeśli Twoi przodkowie zmagali się z problemem żylaków, to prawdopodobnie nie ominie to również Ciebie.

Co jeszcze predysponuje do żylakowej przebudowy naczyń?

  • Nadwaga i otyłość – zbędne kilogramy są dodatkowym obciążeniem dla nóg.
  • Wiek – starzenie się powoduje zużycie zastawek żylnych, które nie mogą sprawnie kontrolować przepływu krwi z nóg do serca.
  • Ciąża – zwiększa się objętość krwi w organizmie, co może doprowadzić do poszerzenia żył powierzchownych na nogach.
  • Płeć – kobiety są bardziej narażone na rozwój żylaków, co jest związane z wpływem kobiecych hormonów na ściany żył.
  • Uszkodzenie żył – przez wcześniejsze operacje lub urazy.
  • Długie przebywanie w stojącej lub siedzącej pozycji – zwiększa nacisk na żyły.

Wszystkie wymienione czynniki powinny wzbudzać Twoją czujność i skłaniać do poszukiwania u siebie pierwszych oznak żylaków. [1]

Zwiastuny żylaków

Zwróć uwagę na te znaki ostrzegawcze, które są pierwszymi objawami niewydolności żył powierzchownych nóg:

  • pajączki naczyniowe – prześwitujące przez skórę drobne naczynka, które przypominają pajęczą sieć. Są efektem nadciśnienia w żyłach nóg. Często nie dają żadnych innych dolegliwości i są traktowane jako defekt kosmetyczny;
  • obrzęk (opuchnięcie) nóg – regularne puchnięcie stóp, kostek i podudzi jest znakiem, że przepływ w naczyniach żylnych jest zaburzony. Obrzęki nasilają się wieczorem, w gorące dni oraz po długim przebywaniu w pozycji siedzącej lub stojącej;
  • uczucie ciężkości nóg i bóle nóg – są wynikiem szybkiego męczenia się mięśni nóg. Pojawia się subiektywne odczucie, że nogi są ciężkie, powolne – zwłaszcza po aktywności fizycznej.

Pierwsze objawy żylaków – co robić?

Warto zareagować na pierwsze oznaki żylaków, ponieważ można zatrzymać lub opóźnić postępowanie niewydolności naczyń. Niestety powstałych zmian nie da się odwrócić, dlatego warto niezwłocznie podjąć działania.

Wprowadź do codzienności kilka zmian, które korzystnie wpłyną na zdrowie nóg. Zrezygnuj z palenia papierosów, odżywiaj się zdrowo i dbaj o nawodnienie organizmu. Buty na wysokim obcasie zamień na wygodne odpowiedniki eleganckiego obuwia na płaskiej podeszwie. Nie noś obcisłych skarpet i spodni.

Dobrym pomysłem jest porozmawianie o objawach choroby żylakowej z lekarzem rodzinnym. Możecie ustalić wstępną bezpieczną terapię zmian zachodzących w Twoim układzie żylnym. Na pojawiające się obrzęki może pomóc noszenie specjalnych uciskowych pończoch lub rajstop. Na ociężałe i opuchnięte nogi możesz stosować apteczne żele, np. z heparyną. Mają one działanie przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Takie preparaty dobrze sprawdzą się też na pajączki naczyniowe. Postępowanie z tymi drobnymi zmianami jest podobne do tego, jak wygląda leczenie krwiaków podskórnych. [2]

Problem żylaków dotyka coraz więcej osób. Żeby uniknąć nieodwracalnej przebudowy naczyń i uchronić się od powikłań, zwracaj uwagę na pierwsze objawy niewydolności żył.

Bibliografia

[1]       J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.

[2]       A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *