Domowe szkodniki to dość powszechny problem. Pluskwy, szczury czy karaluchy pojawiają się w wielu mieszkaniach i niszczą rośliny, przedmioty, produkty spożywcze, dobrze się przy tym ukrywając. Na dodatek mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Karaluchy i prusaki
Do najbardziej znanych w naszym kraju szkodników domowych zaliczamy karaczany, zwane powszechnie karaluchami. Owady te zjadają niemal wszystko, co znajdą na swojej drodze, dlatego chętnie lgną do ciepłych miejsc, w których wyczują pozostawione resztki jedzenia. Ich występowanie nie jest tylko kwestią dyskomfortu i nieprzyjemnych doznań, ale przede wszystkim realnego zagrożenia dla zdrowia. Karaluchy roznoszą bowiem wiele wirusów, a także liczne grzyby i bakterie. W ten sposób owady te mogą zakazić groźną chorobą wszystkich mieszkańców domu – zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Przykładem jest tu cholera, tężec, toksoplazmoza, gruźlica, salmonelloza, grypa, czerwonka.
Podobnie negatywne działanie na ludzkie zdrowie mają prusaki. One również roznoszą groźne drobnoustroje, będące przyczyną bardzo poważnych problemów. Wystarczy wymienić tu dżumę, gruźlicę czy trąd. Zarówno karaluchy, jak i prusaki, mogą być źródłem rotawirusów i reakcji alergicznych. Z uwagi na działanie tych owadów i duże zagrożenie dla człowieka, konieczna jest szybka ochrona przed szkodnikami. Najlepiej zadanie to zlecić odpowiedniej firmie – profesjonalna dezynsekcja może pomóc w skutecznym pozbyciu się problemu.
Pluskwy
Kolejna grupa owadów mających szkodliwy wpływ na człowieka, to pluskwy, które szczególnie lubią pić ludzką krew. Najczęściej chowają się w różnych meblach (zwłaszcza w łóżkach, tapczanach, fotelach), a także w ramach okiennych, obrazach, żaluzjach czy walizkach. Insekty te nie są duże i grasują głównie nocami, dlatego dopóki nie zostawią śladów po ugryzieniu, człowiek może nie mieć świadomości ich obecności we własnym mieszkaniu. Ukąszenie bywa bolesne i swędzące. Nieprzyjemne objawy i ślady na skórze to jednak nie wszystko – niektórzy specjaliści podejrzewają, że pluskwy mogą przenosić pewne rodzaje groźnych bakterii, m.in. gronkowca złocistego. W tym wypadku również wskazana jest więc dezynsekcja – szkodniki te potrafią szybko się rozmnażać, dlatego lepiej nie zwlekać z ich usuwaniem.
Gryzonie
Owady to nie jedyne zagrożenia – ochrona przed szkodnikami często dotyczy również gryzoni. Wiele osób skarży się na pojawiające się w domu szczury i myszy. Zwierzęta te nie tylko wyjadają produkty spożywcze i niszczą otoczenie (meble, instalacje, sprzęty itp.), ale są też niebezpieczne z uwagi na przenoszenie drobnoustrojów chorobotwórczych. Szczury mogą być nosicielami m.in. pasożytów (zwłaszcza pcheł i wszy). Stanowią jednocześnie źródło wielu chorób. Wśród najpoważniejszych wymienia się włośnicę, dżumę, tularemię i dur brzuszny. Szczury i myszy mogą przenosić również salmonellozę. Tępienie gryzoni można przeprowadzić samemu za pomocą dostępnych w sklepach środków lub wynająć w tym celu profesjonalną firmę oferującą takie usługi.