Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami. Pies, jak każda żywa istota, do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania zdrowia oraz dobrej kondycji potrzebuje zapewnienia mu niezbędnych warunków.
Zdrowy pies to szczęśliwy pies
Nie każdy posiadacz zwierzęcia zdaje sobie sprawę, że zwierzęta też chorują. Że wraz z postępującym wiekiem jego organizm się starzeje, zaczynają dokuczać mu różne dolegliwości (bolą go stawy i każdy ruch sprawia ból), że konieczne są częstsze wizyty u weterynarza, leki. Nie każdy posiadacz zdaje albo chce zdawać sobie z tego sprawę, zatem nie każdy z nich powinien psa posiadać.
Co należy zapewnić psu, by cieszył się zdrowiem?
Pierwszą, zasadniczą rzeczą jest zapewnienie psu odpowiednich warunków do życia. Niezależnie od tego, czy pies mieszka w mieszkaniu, w budzie, w pomieszczeniu gospodarczym miejsce przeznaczone dla zwierzaka powinno być suche, ciepłe zimą i chłodne latem, bezpieczne (pozbawione przedmiotów, o które mógłby się skaleczyć lub które mógłby pogryźć).
Drugą rzeczą jest jedzenie. To, co pies je, nie pozostaje bez wpływu na jego zdrowie. Jego dieta powinna być bogata we wszystkie potrzebne organizmowi składniki pokarmowe. Choć pojawiły się na rynku specjalne karmy, które mają na celu ułatwić prawidłowe żywienie psa, warto zwracać uwagę na ich skład – nie każda karma jest dobrej jakości. W tzw. groszkach powinna być wysoka zawartość świeżego mięsa, rybie i roślinne oleje, owoce i warzywa oraz prebiotyki FOS i MOS.
Trzecią istotną rzeczą jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ilości ruchu. Trudno nazwać spacerem kilkuminutowe wyjście z psem, podczas którego ma on jedynie załatwić swoje potrzeby. Oczywiście innej dawki ruchu potrzebuje syberian, a innej ratlerek, innej pies młody i zdrowy, a innej stary lub schorowany. Niemniej jednak ruch jest potrzebny i dobrze, gdy pies może się wybiegać, wyszaleć, zmęczyć na miarę własnych możliwości. Przy tym wszystkim nie można zapomnieć o pielęgnacji. Psy należy kąpać. Częstotliwość zabiegów zależy od rasy (niektóre psy posiadają sierść o strukturze zbliżonej do ludzkich włosów), warunków bytowych, trybu życia. Nieprzyjemnie pachnąca, niemiła w dotyku brudna sierść jest doskonałym siedliskiem i zaproszeniem dla insektów. Zdrowie psa zapewniają też szczepionki. Szczepienia przeciwko wściekliźnie, parwowirozie, nosówce czy chorobie Rubartha są obowiązkowe, natomiast w przypadku, gdy zwierzę narażone jest na konkretne choroby np. z racji zamieszkania w lesie na boreliozę, zaleca się szczepienia dodatkowe.
Zdrowie psa, choć mówi się, że kundle chorują rzadziej, a psy rasowe częściej, są w dużej mierze kwestią indywidualna, ale zależą też od traktowania psa przez właściciela i warunków, jakie mu zapewnia. By zwierzę cieszyło się długim zdrowiem, warto jeszcze od czasu do czasu odwiedzić weterynarza, który oceni aktualny stan zdrowia. A gdy zmiana zachowania psa stanie się zauważalna tj. będzie dużo spał, będzie osowiały, nie będzie jadł, wizyta u specjalisty powinna stać się koniecznością.