Jak dbać o zdrowie psa?

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami. Pies, jak każda żywa istota, do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania zdrowia oraz dobrej kondycji potrzebuje zapewnienia mu niezbędnych warunków.

Zdrowy pies to szczęśliwy pies
Nie każdy posiadacz zwierzęcia zdaje sobie sprawę, że zwierzęta też chorują. Że wraz z postępującym wiekiem jego organizm się starzeje, zaczynają dokuczać mu różne dolegliwości (bolą go stawy i każdy ruch sprawia ból), że konieczne są częstsze wizyty u weterynarza, leki. Nie każdy posiadacz zdaje albo chce zdawać sobie z tego sprawę, zatem nie każdy z nich powinien psa posiadać.

Co należy zapewnić psu, by cieszył się zdrowiem?
Pierwszą, zasadniczą rzeczą jest zapewnienie psu odpowiednich warunków do życia. Niezależnie od tego, czy pies mieszka w mieszkaniu, w budzie, w pomieszczeniu gospodarczym miejsce przeznaczone dla zwierzaka powinno być suche, ciepłe zimą i chłodne latem, bezpieczne (pozbawione przedmiotów, o które mógłby się skaleczyć lub które mógłby pogryźć).
Drugą rzeczą jest jedzenie. To, co pies je, nie pozostaje bez wpływu na jego zdrowie. Jego dieta powinna być bogata we wszystkie potrzebne organizmowi składniki pokarmowe. Choć pojawiły się na rynku specjalne karmy, które mają na celu ułatwić prawidłowe żywienie psa, warto zwracać uwagę na ich skład – nie każda karma jest dobrej jakości. W tzw. groszkach powinna być wysoka zawartość świeżego mięsa, rybie i roślinne oleje, owoce i warzywa oraz prebiotyki FOS i MOS.

Trzecią istotną rzeczą jest zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej ilości ruchu. Trudno nazwać spacerem kilkuminutowe wyjście z psem, podczas którego ma on jedynie załatwić swoje potrzeby. Oczywiście innej dawki ruchu potrzebuje syberian, a innej ratlerek, innej pies młody i zdrowy, a innej stary lub schorowany. Niemniej jednak ruch jest potrzebny i dobrze, gdy pies może się wybiegać, wyszaleć, zmęczyć na miarę własnych możliwości. Przy tym wszystkim nie można zapomnieć o pielęgnacji. Psy należy kąpać. Częstotliwość zabiegów zależy od rasy (niektóre psy posiadają sierść o strukturze zbliżonej do ludzkich włosów), warunków bytowych, trybu życia. Nieprzyjemnie pachnąca, niemiła w dotyku brudna sierść jest doskonałym siedliskiem i zaproszeniem dla insektów. Zdrowie psa zapewniają też szczepionki. Szczepienia przeciwko wściekliźnie, parwowirozie, nosówce czy chorobie Rubartha są obowiązkowe, natomiast w przypadku, gdy zwierzę narażone jest na konkretne choroby np. z racji zamieszkania w lesie na boreliozę, zaleca się szczepienia dodatkowe.

Zdrowie psa, choć mówi się, że kundle chorują rzadziej, a psy rasowe częściej, są w dużej mierze kwestią indywidualna, ale zależą też od traktowania psa przez właściciela i warunków, jakie mu zapewnia. By zwierzę cieszyło się długim zdrowiem, warto jeszcze od czasu do czasu odwiedzić weterynarza, który oceni aktualny stan zdrowia. A gdy zmiana zachowania psa stanie się zauważalna tj. będzie dużo spał, będzie osowiały, nie będzie jadł, wizyta u specjalisty powinna stać się koniecznością.

Masz apetyt na zdrowie?

Zdrowy styl życia opiera się na 5 podstawowych zasadach, których wdrożenie w swoją codzienność gwarantuje lepszą jakość życia i poprawę samopoczucia. Należą do nich:

  • Świadome odżywianie. Wiedza, jaka żywność jest dla mnie korzystna, co mi służy, a co nie. Wybieranie naturalnych, świeżych produktów, picie wody.
  • Wybieranie zdrowej żywności. Wiedza na temat żywności, świadomy wybór produktów o korzystnym wpływie na zdrowie. Usunięcie z jadłospisu produktów pogarszających stan zdrowia.
  • Zmiana nastawienia psychicznego. Praca nas sobą, więcej optymizmu, wiara w siebie.
  • Regularne ćwiczenia fizyczne oraz ćwiczenia relaksacyjne. Prowadzą do poprawy stanu fizycznego, ale również redukują stres. Wysiłek fizyczny to najlepsza forma odpoczynku dla psychiki.
  • Dbanie o właściwą ilość snu. Każdy potrzebuje innego czasu, aby czuć się wypoczętym, jednak zdrowy sen jest niezbędny dla każdego. Pozwala odpocząć przede wszystkim mózgowi zalewanemu zewsząd bodźcami, ale również innym narządom stale pracującym.

Na twój styl życia składają się zachowania, czynności, nawyki i przekonania nabywane przez całe życie. Mieli na nie wpływ członkowie rodziny, przyjaciele, grupy rówieśnicze, szkoła, media. Wypracowanie nowych, prozdrowotnych zachowań to długotrwały proces, który zaczyna się wewnątrz – od potrzeby zmiany swojego życia na lepsze. Warto się go podjąć i małymi krokami eliminować zachowania, które są dla ciebie szkodliwe.

10 zasad zdrowego stylu życia 

1.     Spożywaj regularne posiłki w zbliżonych odstępach czasu.

2.     Wybieraj żywność o niskim stopniu przetworzenia, najlepiej ekologicznego pochodzenia.

3.     Urozmaicaj posiłki, dbaj o różnorodność pożywienia.

4.     Pij wodę – minimum 2 litry dziennie.

5.     Unikaj słodyczy i słodkich napojów.

6.     Unikaj alkoholu i zrezygnuj z palenia papierosów.

7.     Wysypiaj się.

8.     Wprowadź aktywność fizyczną.

9.     Zadbaj o dobrostan psychiczny.

10.  Pielęgnuj relacje z bliskimi.

Styl życia, a zdrowie człowieka to zależności wprost proporcjonalne. Korzyści związane z wprowadzeniem zasad zdrowego trybu życia, czyli wprowadzenie zbilansowanej diety, zrezygnowanie z palenia tytoniu, ograniczenie spożycia soli i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz regularna aktywność fizyczna będą wpływać znacząco na obniżenie ryzyka zgonów.

Zaleca się co najmniej 30-45 minut zdrowego ruchu dziennie, chociażby w formie spontanicznej aktywności fizycznej, np. spaceru, wchodzenia po schodach czy rekreacyjnej jazdy rowerem. Warto wdrożyć w życie treningi aerobowe o umiarkowanej intensywności, np. pływanie, aqua-aerobik, nordic walking, jogging. Aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim dopasowana do wieku i możliwości ćwiczącego. Wysiłek powinien być relaksem dla umysłu, poprawiać humor i redukować stres, dlatego jego intensywność nie może być dla nas katorżniczą pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *